Szakrális kisemlék - feszület
5 találat

Út menti feszület, Zólyom [Zvolen]
Út menti feszület, Zólyom [Zvolen]
Település: Zólyom [Zvolen]

Fő téma: feszület

Anyag: fa

Hely: templom mellett

Datálás: 1989 után

Részletek

Fő témafeszület
Helytemplom mellett
Anyagfa
Állapot
Datálás1989 után
Pontos datálás1988
Szimbólumcsillag / IHS / INRI / kehely / rozetta / szőlőfürt
TelepülésZólyom [Zvolen]
MegyeZólyom
GyűjtőLiszka József
Az adatfelvétel ideje2021
Rövid URL
ID104208
Módosítás dátuma2022. szeptember 27.

Út menti feszület, Bábaszék [Babiná]
Út menti feszület, Bábaszék [Babiná]
Település: Bábaszék [Babiná]

Fő téma: feszület

Anyag: fa

Hely: település szélén

Datálás: 21. század

Részletek

Fő témafeszület
Helytelepülés szélén
Anyagfa
Állapot
Datálás21. század
Pontos datálás2018
SzimbólumIHS / rozetta / szív / szőlőfürt / oszlop(ok)
TelepülésBábaszék [Babiná]
GyűjtőLiszka József
FeliratIHS PRE BABINU JANO ZACHAR DURICA FAJČIK 2018  
Az adatfelvétel ideje2021
Rövid URL
ID103530
Módosítás dátuma2022. június 18.

Út menti feszület, Gyetva [Detva]
Út menti feszület, Gyetva [Detva]
Település: Gyetva [Detva]

Fő téma: feszület

Anyag: fa

Hely: templom mellett

Datálás: 1989 után

Részletek

Fő témafeszület
Helytemplom mellett
Anyagfa
Állapot
Datálás1989 után
Pontos datálás1991
SzimbólumINRI / rozetta / szív / szőlőfürt / oszlop(ok)
TelepülésGyetva [Detva]
GyűjtőLiszka József
Felirat1991
LeírásAz 1991-ben állított feszület a római katolikus templom tengelyére merőlegesen, az épületnek háttal, annak északi oldalánál áll. Szárának az elő- és két oldalsó lapja faragott, a hátlap sima. Induljunk ki most is az alőlapból (amit a két oldallap végső soron letükröz), ahol, noha nem markánsan keretezve mint az előző objektum esetében, de itt is egymás fölé sorjázó, a barna háttérből élénk színű festésekkel kiemelt hét motívum figyelhető meg. Alulről haladva először egy, piros szívből kinövő fehér, margaréta-szerű, ötszirmú virág,  kétoldalt mellette egy-egy sárga gyertyatartó égő fehér gyertyákkal, fölötte az évszám: 1991. Ismét egy piros szív következik, amiből stilizált fehér virág bokrosodik majd fölötte egy napraforgó szál, lekonyolú kis bimbószerűséggel és egy pompázatosan mosolygó napraforgó fejjel. Tovább haladva egy színes rozetta, majd piros szívből kinövő kék harangvirág következik, aminek mezőjét fenn egy stilizált, sárga ión oszlopfej zárja. Az oszlop elülső két éle innen kezdve egy következő ión oszlopfőig le van kerekítve, s ezt a részben kiterített mezőt burjánzó szőlőinda két szőlőfürtökkel borítja. A ión oszlepfej fölött a feszület szára megint visszakpja éleit, s egy színes rozetta zárja a motívumsort az öntöttvas korpusz lábánál. A függőleges és vízszintes keresztszárak találkozásánal egy újabb rozetta, illetve a belőle három irányban kinövő margaréta-szerű virágmotívum. Utóbbiakat részben takarja a korpusz, illetve az öntvény INRI-tábla. Amint fentebb már említettem a két oldallap motívumai az elülső, homlokzati sík motívumait tükrözik. Kivétel a korpusz alsó végtagjainak a magassága, ahol kétoldalt egy-egy sárga vázába helyezett három szál margaréta-szerű virág látható. A korpusz alatti fafelület simára van gyalulva. Az egész feszületet csipkézett szélű félköríves bádoglemez borítja.
Az adatfelvétel ideje2021
Rövid URL
ID102484
Módosítás dátuma2021. szeptember 16.

Út menti feszület – Ipolyvisk [Vyškovce nad Ipľom]
Út menti feszület – Ipolyvisk [Vyškovce nad Ipľom]
Település: Ipolyvisk [Vyškovce nad Ipľom]

Fő téma: feszület

Anyag: beton

Hely: egyéb hely

Datálás: 1945 előtt

Részletek

Fő témafeszület
Helyegyéb hely
Helyi megnevezésBartal-kereszt
Egyéb helyA főút mellett
Anyagbeton
Állapotfelújításra szorul
Datálás1945 előtt
Pontos datálás1922
SzimbólumINRI / rozetta
TelepülésIpolyvisk [Vyškovce nad Ipľom]
MegyeHont
GyűjtőBendík Márta
FeliratISTEN DICSŐSÉGÉRE ÉS A VILÁGHÁBORÚBAN ELESETT HŐSÖK EMLÉKÉRE ÁLÍTTATTA BARTAL PÁL 1922. ÉVBEN
LeírásA magas kőalapzatra helyezett betonfeszület a község főutcáján, a 172-es sz. családi ház előtt áll. Egyenes végződésű homorított szárakkal készült, az öntöttvas korpusz égre emelt arccal ábrázolja a Megváltót. A feszületet fehérre meszelték, a bevésett feliratot, a felirat keretezését, valamint a rozettát kiaranyozták. Mind a meszelés, mind az aranyozás megkopott. A szöveg aranyozásakor csupán az „Isten dicsőségére…..állíttatta Bartal Pál 1922. évben” szövegrészt emelték ki. Az objektum magassága 3,60 m.
Az adatfelvétel ideje2011
MegjegyzésA Bartal család két tagját veszítette el az I. világháborúban, ezért Bartal Pál a háza elé emlékkeresztet állíttatott. A feszületet kapuval ellátott, dárdahegyes öntöttvas kerítés veszi körül, (2,60 x 2,50 m, magassága kb.1 m), a kerítésen belülre évelő virágokat és egy labdarózsabokrot ültettek. A kereszt szárán mindig van műanyag virágkoszorú. Mindenszentekkor krizantémmal is felvirágozzák, gyertyát és mécsest gyújtanak előtte.
Rövid URL
ID29730
Módosítás dátuma2019. február 18.

Út menti feszület, Kürt [Strekov]
Út menti feszület, Kürt [Strekov]
Település: Kürt [Strekov]

Fő téma: feszület

Anyag: fa / beton / tégla / öntöttvas

Hely: egyéb hely

Datálás: 1918 előtt

Részletek

Fő témafeszület
Helyegyéb hely
Helyi megnevezésGóréi kërëszt, Barátok kërësztje
Egyéb helyA Góré-hegy oldalában
Anyagfa / beton / tégla / öntöttvas
Állapot / felújított
Datálás1918 előtt
Pontos datálás1904 [Lehet, hogy csak a felújítás dátuma]
SzimbólumArma Christi (szegek, kalapács, fogó, lándzsa, létra, töviskoszorú, kockák, szivacs) / csillag / gyertya / félhold / kehely / koszorú, töviskoszorú / Monstrancia / rozetta / angyal
TelepülésKürt [Strekov]
MegyeKomárom
GyűjtőLiszka József
Felirat[Középen, a kereszt lábának első felén:]1904 [A láb bal oldalán:] Így szerette / Isten / a Világot / Egyszülött / Fiját adá / érte A 2004-es felújítás emléktáblája: „…HA EGYSZER / KIDŐLNE. ÚJAT TÉGY / A HELYÉBE, / HOGY AZ ŐSEINK / EMLÉKE / FENNMARADJON…” /   ÉPÍTVE ÉS FELÚJÍTVA /
  1. AUGUSZTUS
 
LeírásA ciglédi Szentháromság-kápolnától nem messze, a Góré-hegy (Kopasz Góré) oldalában egy fafeszület, a góréi kërëszt. A keresztet, amelyet Barátok keresztjének is hívnak, öt falu népe (Kürt, Fűr, Szőgyén, Nagyölved, Hidegvölgy) közadakozásból állíttatta annak emlékére, hogy a török itt gyilkolta le a fehér barátokat (itt jegyzem meg, hogy a helyi hagyomány, miszerint a Góré-hegy tövében egykor pálos rendi kolostor lett volna, amit a hegyben található, s még az ötvenes évek során is megfigyelhető alagutak léte is alátámasztani látszik, a történeti irodalom alapján nem bizonyítható).  A kereszt közelében szántás során időközönként még ma is fel-felbukkanó emberi csontokat a szántóvető ennek a keresztnek a lábához dobálja.  Felirata szerint 1904-ben állíttatták, ám a Szekeres család hagyománya szerint sokkal régebbi. A kereszt szárán domború vésetek: az előlapon oltáriszentség, kétoldalt egy-egy gyertyával, alatta az évszám: 1904.  Az alatt egy angyal kehellyel egy életfa mellett, majd koncentrikus körök és félhold, valamint hatágú csillag. A szár jobb oldalán vésetek, Krisztus szenvedéseinek jelképei: töviskoszorú, három nyíl, ostor.  Danczi Lajos kéziratos munkája, amely a ciglédi kegyhelyet mutatja be, a Góréi kereszttel is foglalkozik: "A ciglédi kegyhely másik fontos objektuma a fakereszt a Góré-domb tövében. Itt voltak valaha a remetebarlangok, és az állítólagos alagút bejárata. Alagút... a szájhagyomány szerint több irányba vezetett, mégpedig négy irányba: 1. Az esztergomi várba a Duna alatt; 2. A lévai várba, tehát a Garam vize alatt; a szőgyéni templomhoz (ma már romokban ez a régi templom); 4. a kürti templomhoz. A szájhagyomány szerint az alagút földalatti vonalát a föld fölött bizonyos távolságokban fakeresztek jelezték. Az alagút bejárata még a 20. század elején fölismerhető volt, be lehetett menni néhány métert az omladékig. Állítólag Kánya János bírósága idején a községi elöljáróság (századelő) kutatásba is fogott. A bíró néhány társával behatolt az alagútba, de a beomlások fárasztó eltávolítása, az alagút nehéz, párás levegője, a fáklyafény csekély ereje és az ismeretlen veszedelmek visszariasztották őket. Ugyanitt látni lehetett még akkor a beomlott remetebarlangokat. Ezek a látható jelek a 20. század közepéig megsemmisültek. Csak a fakereszt maradt a helyén. Ezt az időjárás viszontagságai, esők, szelek sem bírták tönkretenni."Az egyik idős asszony (sz. 1929) mesélte, hogy amikor tisztlányok voltak, mindig azon vitatkoztak, hogy ki vigye föl a virágot a góréi kereszthez. Azt tartották ugyanis, aki fölviszi, még abban az évben férjhez megy.
IrodalomLiszka József: Ne csak szeresd… Kürt 1994, 25-26. p. Liszka József: “Szent képek…” Dunaszerdahely 1995, 45-46. p.
Az adatfelvétel ideje1993; 2013
MegjegyzésEgy fekete gránittábla felirata tanúsága szerint 2004-ben a fa feszületet restaurálták és egy téglából készült, elöl nyitott védőépületet emeltek fölé.
Rövid URL
ID29105
Módosítás dátuma2021. február 19.

5 találat