Szakrális kisemlék - feszület

Út menti feszület – Gúta [Kolárovo]

Missziós feszület, Gúta, 1707 (Foto: Liszka József, 1998)
Fő témafeszület
Anyag / öntöttvas
Állapotfelújított
Datálás18. század
SzimbólumINRI
TelepülésGúta [Kolárovo]
MegyeKomárom
GyűjtőLiszka József; Tornóczi Nagy Andrea
Felirat

ERECTA

ZELO IMPENSIS

OPPIDA

ANNO 1707

 

[ford. A VÁROS BUZGÓ

HÍVŐ POLGÁRAI

1797]

Leírás

A római katolikus templom bejáratától jobbra, beton alapon áll a süttői mészkő feszület, öntöttvas korpusszal, kovácsoltvas kerítéssel körülvéve. Valamikor nagyobb korpusz lehetett rajta, amit a kereszt szárain látható, a korpusz felerősítésére szolgáló lyukak bizonyítanak. A talapzaton, a címerpajzsszerű kiképzésen helyet kapó szöveg fölött valamikor lehetett egy másodlagosan elhelyezett tábla, amit egy szabályos téglalapot alkotó nyolc lyuk bizonyít. (L.J. 1998)

A templom bejáratától balra helyezkedik el. A hatszög alakú terület, amelyen ez a kereszt áll, feketére festett kovácsoltvas kerítéssel van körülvéve. A kereszt, csakúgy, mint a lábazat és a talapzat, süttői márványból készült. A talapzat négyszög alakú, hat részből áll, ezek négy vaspánttal vannak összekapcsolva. A lábazat lépcsőzetesen szűkülő hasáb, amely felül zárópárkányban végződik. Középső részén egy címer alakúra formált, 51 cm széles és 69 cm magas dombormű látható. Ezen a felületen vésett, latin nyelvű feliratot találunk. A márványon az idők során számos repedés keletkezett, így a felirat nagyon rosszul olvasható. (T.N.A. 2009)

IrodalomTornóczi Nagy Andrea: Gúta belterületének szakrális kisemlékei. Acta Ethnologica Danubiana 13, (2011), 235–236. p.
Az adatfelvétel ideje1998; 2009
MegjegyzésA feszület adatai: A terület méretei: 360 cm x 350 cm A talapzat méretei: 148 cm x 128 cm x 9 cm A lábazat magassága: 130 cm A lábazat alsó részének méretei: 84 cm x 68 cm (megegyezik a zárópárkány legszélesebb részének méreteivel) A kereszt magassága: 190 cm A kereszt szélessége: kb. 90 cm A keresztszár méretei: 23 cm x 15,5 cm A korpusz magassága: 90 cm A kereszt, ugyanúgy mint a templom főbejárata, nyugati tájolású. A keresztszár téglalap alakú. A függőleges keresztszár felső részén téglalap alakú táblán domború betűkkel INRI felirat olvasható. A felirat alatt ezüstszínűre festett öntvény korpusz látható. A keresztszár tövében műanyag virágból készített koszorú és műanyag virágcsokor van elhelyezve. A kereszt körüli terület gondozott, előtte vázában gyakran van virág. A feltámadási körmenet kezdete előtt a hívek a kereszt talapzatán égő mécsest helyeznek el. A körmenet a templomból jövet először ez előtt a kereszt előtt halad el. 1910. június 29-én kelt alapítványi oklevélből kiderül, hogy a „Sz. Missó kereszt” amelyet 1797-ben emeltek, „eddig a Gúta községi elöljáróság kezelése alatt állott”, majd 1910-től a gútai plébánia gondozása alá került. Az alapítvány számára 50 koronát tőkésítettek a hívek adományaiból (GPH, Alapítványi oklevél, 3987/1910). (T.N.A.2009)
Rövid URL
ID23640
Módosítás dátuma2019. március 5.

Hibát talált?

Üzenőfal