Szlovákiai Magyar Adatbank - Szakrális Kisemlék Archívum » Szobor – Szentháromság, Taksonyfalva [Galanta-Matúškovo] Szobor – Szentháromság, Taksonyfalva [Galanta-Matúškovo] – Szlovákiai Magyar Adatbank – Szakrális Kisemlék Archívum

Szobor – Szentháromság, Taksonyfalva [Galanta-Matúškovo]

Szobor – Szentháromság, Taksonyfalva [Galanta-Matúškovo]

Szentháromság-szobor, Taksonyfalva (archív felv. Bukovszky László gyűjteményéből,, 1930)
Fő témaszobor
MelléktémaSzűz Mária
Helytemplom mellett / útkereszteződés
Anyag
Állapotfelújított
Datálás19. század
Pontos datálás1851
Szimbólumkereszt
TelepülésTaksonyfalva [Matúškovo]
MegyePozsony
GyűjtőLiszka József
Felirat

A teLjes szent /
HároMság /
DICsőségére örök /
háLájaképen /
Lénárt FerenCz

Leírás

1999.4.22.
Az r. kat. templom közelében, teres részen áll, magas, oszlopszerű talapzaton a homokkő szobor. A talapzat a kék több árnyalatára festve. Barnára festett, újabb vaskerítés.

2014.11.14.
A római katolikus templom közelében, teres részen, beton alapon, homokkőből készült, hasáb formájú, homlokzati részén kanelúrákkal díszített talapzatra támaszkodó dór oszlop némileg kiszélesedő, négyzet alakú platóján helyezkedik el a felirat alapján 1851-re datálható homokkő Szentháromság-szobor. Az Atyaisten jobbján elhelyezkedő Fiúisten jobb kezét a szívére helyezi, baljával középen egy magas keresztet ölel át. Az Atyaisten jobbjában aranyozott jogar, baljában országalma (a rajta látható kereszt aranyozva). Mindketten felhőtrónuson ülnek. A középen felmagasodó kereszt fölött aranyozott sugárkoszorúban a Szentlélek kiterjesztett szárnyú galambja.

Az objektumot többször is fölújították (legutoljára 2012-ben a helyi önkormányzat megbízásából Cséfalvay Kázmér munkájával), miközben mind maga a szobor, mind a talapzatba mélyesztett fehér mészkő táblán lévő felirat is módosult némileg.

 

A taksonyi Szentháromság-szobor a 2012-es rekonstrukciót megelőzően, egy, az 1930-as években készült fénykép alapján így nézett ki:
A két világháború között készült felvételen jól látszódik, hogy az Atyaisten jobbján ülő Fiúisten a jobbjával tart egy viszonylag hosszú szárú keresztet és a balját helyezi a szívére. Hogy az Atyaisten melyik kezében mit tart, nehezen kivehető. Az viszont jól látszódik, hogy köztük egy nagy (föld)gömb található, s egészében véve is ez a szobor jóval „mozgalmasabb”, mint a későbbi rekonstrukció. Az 1930-as években készült felvételen a szobor lábazata alsó részén egy Szűz Mária mellékalak is látható.

Az 1986-os felújítást követő felirat (ami ma már nem létezik):
1851- 1986 /
A TELJES /
SZENT /
HÁROMSÁG /
DICSŐSÉGÉRE /
ÖRÖK HÁLÁJAKÉPEN /
LÉNÁRT /
FERENCZ

IrodalomLiszka József: Szent Háromság egy Isten dicsőségére…A Szentháromság kultusza a szlovákiai Kisalföld népi vallásosságában a szakrális kisemlékek tükrében. Somorja–Komárom: Fórum Kisebbségkutató Intézet–Etnológiai Központ 2015, 185 - 186. p.
Az adatfelvétel ideje1999; 2014
Rövid URL
ID26717
Módosítás dátuma2021. április 10.
Szentháromság-szobor, Taksonyfalva (Liszka József felv., 2014)

Szentháromság-szobor, Taksonyfalva (Liszka József felv., 2014)

Taksony_02e

Hibát talált?

Üzenőfal