Szlovákiai Magyar Adatbank - Szakrális Kisemlék Archívum » Szobor – Szentháromság, Muzsla [Mužla] Szobor – Szentháromság, Muzsla [Mužla] – Szlovákiai Magyar Adatbank – Szakrális Kisemlék Archívum

Szobor – Szentháromság, Muzsla [Mužla]

Szobor – Szentháromság, Muzsla [Mužla]

Szentháromság-szobor, 1912, Muzsla (Foto: Liszka József, 2010)
Fő témaszobor
Helytemplom mellett
Helyi megnevezésSzentháromság szobor
Anyag
Állapotfelújításra szorul
Datálás1918 előtt
Pontos datálás1912
Szimbólumgalamb
TelepülésMuzsla [Mužla]
MegyeEsztergom
GyűjtőLiszka József; Psenák Emese
Felirat

A teljes Szentháromság
tiszteletére állíttatta
ZALABA FERENC templomatya
és neje LENEKA JULIANNA
Továbbá LENEKA PETRONELLA
ZALABA IGNAC özvegye
ZLATNYANSZKY JÁNOS plébános
sz. sz. tanácsos idejében
az 1912dik évben

Leírás

A római katolikus templom mellett, kétlépcsős beton alapon áll a felfelé keskenyedő, hasáb formájú, tagolt talapzat felső, kiszélesedő, négyzetes platójára helyezett műkő szobor. Az egy tömbből kifaragott (öntött?) szobor a Fiúistent az Atyaisten jobbján ülve mutatja. Mindkettejük feje mögött kerek glória, a Fiúisten jobb kezét kissé feltartja, a balját a kereszt egyik szárán nyugtatja. Az Atyaisten mindkét kezét ölében tartja, valamit talán tartott is bennük, ám ez ma már nehezen kivehető. Köztük egy, nagyjából a vállukig érő kereszt, közvetlen fölötte a Szentlélek, kitárt szárnyú galamb formájában. A nehezen olvasható felirat a talapzat homlokzati részébe vésve (L.J. 2010)

Az állíttatással kapcsolatos eredetmondák, a kapcsolódó kultusz, a karbantartás, ápolás leírásaA szobrot 1912-ben állítatta az akkori plébános Zlattnyanszky János és a módos gazda Zalaba testvérpár és a szintén módos feleségeik a Lenéka testvérpár. Az említett testvérpárok házasságai terméketlenek lettek és a felgyülemlett vagyonból több szakrális kisemléket is állítattak a faluban.Az objektum valamikor a templomdomb alatt helyezkedett el az útkereszteződéstől nem messze, ahol ma a Flórián szobor, azonban átrakták később fel a templom mellé. A szobor elé büdöskéket ültettek.
IrodalomLiszka József: Szent Háromság egy Isten dicsőségére…A Szentháromság kultusza a szlovákiai Kisalföld népi vallásosságában a szakrális kisemlékek tükrében. Somorja–Komárom: Fórum Kisebbségkutató Intézet–Etnológiai Központ 2015, 216 p. /Jelek a térben 5./, 29, 41, 44, 50, 151. p. Psenák Emese: Párkány környéke szakrális kisemlékei. Acta Ethnolpgica Danubiana 18-19 (2017), 174. p.
Az adatfelvétel ideje2010; 2016
Rövid URL
ID28419
Módosítás dátuma2022. augusztus 28.
Szentháromság-szobor, 1912, Muzsla (Foto: Liszka József, 2010)

Szentháromság-szobor, 1912, Muzsla (Foto: Liszka József, 2010)

Szentháromság-szobor, 1912, Muzsla (Foto: Liszka József, 2010)

Hibát talált?

Üzenőfal