Szlovákiai Magyar Adatbank - Szakrális Kisemlék Archívum » Szakrális kisemlék kategóriák » Deponia pia Deponia pia – Szlovákiai Magyar Adatbank – Szakrális Kisemlék Archívum
Szakrális kisemlék - Deponia pia
5 találat

Út menti feszület, Rimaszombat [Rimavská Sobota]
Út menti feszület, Rimaszombat [Rimavská Sobota]
Település: Rimaszombat [Rimavská Sobota]

Fő téma: feszület / Deponia pia

Anyag: / öntöttvas

Hely: határ

Datálás: 19. század

Részletek

Fő témafeszület / Deponia pia
Helyhatár
Anyag / öntöttvas
Állapotfelújított
Datálás19. század
Pontos datálás1898
SzimbólumINRI
TelepülésRimaszombat [Rimavská Sobota]
MegyeGömör-Kishont
GyűjtőLiszka József
FeliratKRISZTUS ÉL, ÉS URALKODIK, DICSÉRTESSÉK MINDÖRÖKKÉ!   1898       JAKOVETZ L. R.SZOMBAT
Az adatfelvétel ideje2022
Rövid URL
ID104439
Módosítás dátuma2022. november 19.

Kálvária – szent sír kápolna, Andód [Andovce]
Kálvária – szent sír kápolna, Andód [Andovce]
Település: Andód [Andovce]

Fő téma: kápolna / kálvária / Deponia pia

Anyag: tégla

Hely: település szélén

Datálás: 1945 előtt

Részletek

Fő témakápolna / kálvária / Deponia pia
Helytelepülés szélén
Anyagtégla
Állapot / felújított
Datálás1945 előtt
Pontos datálás1928
Szimbólumkereszt
TelepülésAndód [Andovce]
MegyeNyitra
GyűjtőLiszka József
Az adatfelvétel ideje2021
Rövid URL
ID103958
Módosítás dátuma2022. szeptember 14.

Út menti feszület, Terény [Terany]
Út menti feszület, Terény [Terany]
Település: Terény [Terany]

Fő téma: feszület / Deponia pia

Anyag: / öntöttvas

Hely: település szélén

Datálás: 21. század

Részletek

Fő témafeszület / Deponia pia
Melléktémapandémia-emlék
Helytelepülés szélén
Anyag / öntöttvas
Állapotfelújított
Datálás21. század
Pontos datálás2021
TelepülésTerény [Terany]
MegyeHont
GyűjtőLiszka József
FeliratTAK SOM MILOVAL SVET     Dr. ŠTEFAN SAMEK 1928   VĎAKA ZA JOZEFÍNU, KTORÁ UMRELA V ČASE PANDÉMIE 2021
LeírásA település szélén egy régebbi út menti feszület felújítása és (noha a felirat alapján nem teljesen egyértelmű) új funkcióval való ellátása nyomán keletkezett. Széles beton alapra helyezett, fehérre meszelt kő feszület, öntöttvas korpusszal és feliratos gránittáblával. A google-térkép mutatja az előzményt, a felirat, sajnos, nem leolvasható róla. A korpuszra akasztva egy öreg rózsafüzér, alighanem a deponia pia jele.
Az adatfelvétel ideje2022
Rövid URL
ID103147
Módosítás dátuma2022. április 2.

Képoszlop – Gútor [Hamuliakovo]
Képoszlop  – Gútor [Hamuliakovo]
Település: Gútor [Hamuliakovo]

Fő téma: képoszlop / Deponia pia

Anyag: / tégla

Hely: útkereszteződés / temető

Datálás: 19. század

Részletek

Fő témaképoszlop / Deponia pia
MelléktémaMadonna; Szent József
Helyútkereszteződés / temető
Anyag / tégla
Állapot / felújított
Datálás19. század
Szimbólumkereszt
TelepülésGútor [Hamuliakovo]
MegyePozsony
GyűjtőLiszka József
LeírásSzoborfülkés képoszlop a temető közelében, egy útkereszteződésben. A fő oldali szoborfülkében szép, polichróm népies Madonna-szobor, az oldalsó szoborfülkében Szent József ugyancsak népies, ugyancsak polichróm szobra. A maradék két oldalon is van „vak” szoborfülke. Nyeregtető, fém kettőskereszttel.
Az adatfelvétel ideje1998; 2019
Rövid URL
ID31996
Módosítás dátuma2021. február 14.

Kápolna, Bódvavendégi [Hosťovce]
Kápolna, Bódvavendégi [Hosťovce]
Település: Bódvavendégi [Hosťovce]

Fő téma: kápolna / Deponia pia

Anyag: / tégla

Hely: útkereszteződés / határ

Datálás: 1918 előtt

Részletek

Fő témakápolna / Deponia pia
Helyútkereszteződés / határ
Helyi megnevezéskápolna
Anyag / tégla
Állapot / felújított
Datálás1918 előtt
Pontos datálás1907
Szimbólumcsillag / horgony / kereszt / szív
TelepülésBódvavendégi [Hosťovce]
MegyeAbaúj-Torna
GyűjtőBodnár Mónika
FeliratISTEN DICSŐSÉGÉRE / ÉPÍTETTE BÉRES ISTVÁN / ÉS NEJE BÉRES KATALIN / 1907
LeírásVendégiből Ny felé kivezető mezei út, az ún. Nagycsapás és a szlovák-magyar közös út kereszteződésében, a szlovák oldalon, tehát a faluhoz közelebb eső felén áll. Szilárd falú építmény, K-i oldalán egy 50 x 88 cm-es, felső végén ívesen végződő ablaknyílással. A kápolna ablaka Vendégi, bejárata Ardó felé néz. A kápolnát 3 oldalról vascső korlát veszi körül, ezt 1969-ben csináltatta Béres Ferenc, a kápolna építtetője testvérének leszármazottja, a kápolna gondozója. A kápolna déli oldala az ajtó magasságáig ki van csempézve. A kétszárnyú bejárati ajtó előtt kétszárnyú vasrács van, az ablaknyíláson is vasrács van. Az ajtó fölött, annak szélességében egy 40 x 120 cm-es kőtábla, aranyozott felirattal. Felette, a vakoltba vésve is olvasható az 1907-es évszám. A kápolnába két beton lépcsőfokon lehet bejutni, az alsó gyakorlatilag a földdel van egy szintben. A kápolna tetejét pléh borítja. A tetőnek a bejárat feletti csúcsán, egy sárgára festett, négyszögletes oszlopszerű kiszögelésen egy vaskereszt áll. A bejárattól kb. 3,5 m-re egy kis lóca áll, mindkét oldalán egy-egy hársfa található.
Az állíttatással kapcsolatos eredetmondák, a kapcsolódó kultusz, a karbantartás, ápolás leírásaA kápolnát az Amerikába kivándorolt Béres István és neje, Béres Katalin állíttatta. Egy levél nyomán született visszaemlékezésből tudjuk, hogy Béres István édesanyja valamikor az 1870-80-as években mondta akkor még gyermekkorú kisfiának, hogy milyen szép volna itt, a templomföld végén, a sarkon egy kápolnácska. Sok-sok év múlva, szülőfaluját elhagyva, de arra mindig szeretettel gondolva a szándék tetté érett, az óhazát elhagyva, az amerikai Pittsburgban meglelve boldogulásukat 1907-ben megépíttették a kápolnát, melyet páduai Szent Antal tiszteletére 1908. május 11-én szentelt fel Mester Károly, akkori hídvégardói esperes plébános. (Bódvavendégi ebben az időben Hídvégardó filiája volt.) Építésének századik évfordulóján, 2007. augusztus 26-án a kápolnát özvegy Béres Ferencné és családja újította fel, az újraszentelést Sipos György tornagörgői és tornaújfalusi plébános végezte Szemenyei Péter hídvégardói plébános és Zsóka János bódvavendégi születésű papnövendék közreműködésével. (Bódvavendégi ma Tornaújfalu filiája.) A háború előtti években, amikor a környékbeli falvak lakói még gyalogosan, proseccióval jártak a barkai búcsúra, a hídvégardóiak és mások is, akiknek útba esett, megálltak a proseccióval, elmondtak egy fohászt, úgy folytatták útjukat Barka felé, a Szádelői-völgyön keresztül. A kápolnát gondozó Eperjesi László megkísérelte ezt a hagyományt feléleszteni, de mivel már autóval, nem pedig gyalogosan mennek a búcsúsok, nem sikerült. 1947-ben kivitték a kápolnához a missziós keresztet, ezt korabeli felvételek is tanúsítják. Az 1990-es évek végén szervezett lelkigyakorlaton résztvevő gyerekek is fáklyákkal, gyertyákkal vonultak ki a kápolnához imádkozni. Napjainkban a kápolna egyfajta emlékhelyként szolgál, mely nemcsak a falu kereszténységére utal, de felhívja a figyelmet az elődök tiszteletér és a magyarság összetartozására is. Erre utalnak az eredeti berendezésen (Szent Antal, Szűz Mária, Jézus Szíve szobrok) túl az utóbbi években benne elhelyezett fotók és relikviák, mint az állíttató házaspár fotója, a kápolnát sokáig gondozó rokon házaspár régi sírfelirata, az EU-s határnyitás fotója és az egykori határsorompó egy darabja és a magyar nemzeti trikolorból készült kokárda.

Adatközlők

Eperjesi László, sz. 1942. Bódvavendégi
Haraszti László, sz. 1972. Bódvavendégi
IrodalomEperjesi László: Kápolnaszentelés – Bódvavendégi. Remény. Katolikus hetilap 18/40, 2007. október 7. / Béres Gábor: A mi kápolnánk. In: A Bódva mellől I. Bódvarákó, 1961. Gépirat. 143-145. p. / Bodnár Mónika: „Isten nagyobb dicsőségére...“ 3. Szakrális kisemlékek Bódvavendégiben. Gömörország 12, 2011/4, 30–35. p.
Az adatfelvétel ideje2011
Rövid URL
ID26178
Módosítás dátuma2021. május 18.

5 találat