Szakrális kisemlék - szobor
13 találat

Szobor – Szent Vendel, Komját [Komjatice]
Szobor – Szent Vendel, Komját [Komjatice]
Település: Komját [Komjatice]

Fő téma: szobor

Anyag: fa / / beton

Hely: település szélén

Datálás: 19. század / 21. század

Részletek

Fő témaszobor
Helytelepülés szélén
Anyagfa / / beton
Állapotfelújításra szorul
Datálás19. század / 21. század
Pontos datálás1842; 2004
Szimbólumbárány / gabonakalász / pásztorbot / pásztortáska
TelepülésKomját [Komjatice]
MegyeNyitra
GyűjtőLiszka József
FeliratA lábazaton:   TÚ POSTAVU DAL SPRAVIŤ NA PAMIATKU DUBNICKY ISTVAN V ROKU 1842   A pásztortáskán:   Marián Honda ???? 2004
LeírásBeton alapon, karcsú homokkő lábazaton áll a másodlagos készítésű, enyhén korhadozó Szent Vendel-szobor. A falu szélén (vagy a legelőre vezető egykori út mentén vagy vásártéren állhatott)
Az adatfelvétel ideje2023
Rövid URL
ID104524
Módosítás dátuma2023. március 23.

Szobor – Szent Rókus, Bős [Gabčíkovo]
Szobor – Szent Rókus, Bős [Gabčíkovo]
Település: Bős [Gabčíkovo]

Fő téma: szobor

Anyag:

Hely: település szélén

Datálás: 19. század

Részletek

Fő témaszobor
Helytelepülés szélén
Anyag
Állapotfelújított
Datálás19. század
Szimbólumkulacs / pásztorbot / kutya
TelepülésBős [Gabčíkovo]
MegyePozsony
GyűjtőLiszka József
LeírásA falu szélén, a Baka felé vezető út mentén, a 36. hsz. előtt, kb. 20-25 cm magas, négyzet alaprajzú betontalapzaton áll a karcsú, hasáb formájú lábazat, amelynek kissé kiszélesedő felső részén helyezkedik el a fehérre meszelt homokkő szobor. A lábazat homlokzati részének felső harmadában egy mécsestartó fém szerkezet található. Az objektumot a 20. század második felében készített, a telek kerítéséhez kapcsolódó vascső-kerítés övezi.
Az adatfelvétel ideje2009
Rövid URL
ID31133
Módosítás dátuma2021. október 21.

Szobor – Szent Vendel – Bős [Gabčíkovo]
Szobor – Szent Vendel  – Bős [Gabčíkovo]
Település: Bős [Gabčíkovo]

Fő téma: szobor

Anyag:

Hely: templom mellett

Datálás: 19. század

Részletek

Fő témaszobor
Helytemplom mellett
Anyag
Állapotfelújított
Datálás19. század
Pontos datálás1892
Szimbólumbárány / könyv / pásztorbot
TelepülésBős [Gabčíkovo]
MegyePozsony
GyűjtőLiszka József, Lőrincz Gábor, DIA: 1553-1555
Felirat1811 évi nagy
marha vész után
hálából emelve.
SZ. VENDEL
könyörögj érettünk!
ujonnan emelve
1892 szept. 8.
LeírásA r. kat. templom kertjében áll, a templom nyugati falánál, másik két szobor társaságában (tőle jobbra Nepomuki Szent János és attól jobbra Páduai Szent Antal szobra. Lásd: Bos_04d). Szekundér elhelyezés (eredetileg állítólag a mai kultúrház helyén volt). A műemlékjegyzék klasszicista út menti szobornak mondja 1811-ből, amelyet új lábazattal 1892-ben újítottak föl (SPS-I, 365). A szobrot 1994-ben ismét felújították. A beton talapzaton nyugvó, hasábos, vízszintesen tagolt homokkő lábazaton áll a szent szintén homokkőből készített, polichróm szobra. A szent feltűrt karimájú kalapban, földig érő köpenyben látható. Jobb kezét a szívére helyezi, miközben karjával egy juhászkampót szorít magához. Baljában egy csukott könyv. Jobb lábánál bárány. A lábazatba süllyesztett mészkő táblán olvasható a felirat, fölötte lámpás felakasztására szolgáló, rózsás fém foglalat.
IrodalomLiszka József: Állíttatott keresztínyi buzgóságbul… Tanulmányok a szlovákiai Kisalföld szakrális kisemlékeiről. Dunaszerdahely: Lilium Aurum 2000, 85, 86. p.Végh Ferenc–Szénássy Árpád: Bős. Látnivalók. Komárom: Komáromi (Kománo) Nyomds és Kiadó Kft. 1995 /Honismereti Kiskönyvtár 11./, 11–12. p.
Az adatfelvétel ideje1994, 1995, 1997, 2007
Rövid URL
ID31119
Módosítás dátuma2016. szeptember 13.

Szobor – Szent Vendel – Gúta [Kolárovo]
Szobor – Szent Vendel  – Gúta [Kolárovo]
Település: Gúta [Kolárovo]

Fő téma: szobor

Anyag: egyéb anyag

Hely: temető / egyéb hely

Datálás: 19. század

Részletek

Fő témaszobor
Helytemető / egyéb hely
Egyéb helykorábban az egykori Vásártér bejáratánál
Anyagegyéb anyag
Egyéb anyaghomokkő
Állapot / felújított
Datálás19. század
Pontos datálás1835
Szimbólumborjú / pásztorbot
TelepülésGúta [Kolárovo]
MegyeKomárom
GyűjtőLiszka József; Tornóczi Nagy Andrea
Felirat…1835…[a többi olvashatatlan] [L.J. 1988] Tiged Tisztel Szent Vendelinus E Kö Sírodon Gutta Mezö Város Közönsége Mellyet a Te Tiszteletedre Emelt 1835 Esztbelt Márha Veszély Idein; Higy Ugy Partfogója Az Úr Istennel. [T.N.A. 2009]
LeírásAz egykori Vásártér bejáratánál álló szobor jelenleg a régi temető helyén kialakított park bejárata mellett található (vö.: Liszka 1992, 152-153, Liszka 1993, 194). A pásztorruhában, tarisznyával a vállán, hátára bocsátott kalappal, pásztorbottal ábrázolt szent lábánál borjú hever. A talapzaton elhelyezett felirat csak töredékeiben olvasható, de a datálás tisztán kivehető: 1835. [L.J. 1988]   A gútai Szent Vendel szobor jelenleg a Szent Rozália parkban, közvetlenül a bejárat mellett áll. A mai Szent Rozália park volt a város régi katolikus temetője, de az 1965-ös árvíz után már nem temetkeztek ide a gútaiak. A temetőt valamikor a 80-as években számolták fel, és a helyén parkot hoztak létre. A szobor eredetileg a mai Iskola utca elején, a valamikori vásártéren állt. Kürti Endre írja a város emlékeit bemutató cikksorozatában, hogy Szent Vendel szobrát az eredeti helyéről a városi hővezeték építésekor távolították el, és a park kialakításakor került mostani helyére (Kürti 2004, 1). Szent Vendelt a szobor készítője pásztorruhában, nyakában köpennyel, bal vállán átvetett tarisznyával és a hátára csúsztatott kalappal ábrázolja. Lába mellett egy borjú hever. A szentnek korábban volt pásztorbotja is, amelyet két karjával átölelt, s amelynek alsó vége a jobb csizmájához, felső része pedig mellkasának bal oldalához volt támasztva. A pásztorbot Liszka 1988-ból származó fényképén még látható (Liszka 2000, 91). 1998-ban a szobrot megrongálták, a bot eltűnt, a borjú fejét letörték. A rongálásról a Dunatáj magyar nyelvű regionális hetilapban az alábbi hír jelent meg: „Megúszta az I. világháborút, a II. világégést, ám a múlt hét folyamán vandál kezek csúfították el … Az 1835-ös marhavész emlékére állíttatta Gúta városa a Szent Vendelt és báránykáját ábrázoló homokkőszobrot, amelyet pár éve felújítottak. Ismeretlen tettesek most letörték a bárány fejét, elcsúfítva a város oly kevés műemlékének egyik legértékesebb darabját.” (Dunatáj 1998/32, 2) A területet, amelyen a szobor elhelyezkedik, és amelyet hatszög alakban feketére festett kovácsoltvas kerítés vesz körül, lebetonozták. A kerítés nyitható kapujának felső részén a vasból kivágott felirat olvasható: SZ. VENDEL. A szobor adatai: A talapzat betonból készült, lépcsőzetes.
  1. lépcsőfok méretei: 135 cm x 95 cm x 13 cm
  2. lépcsőfok méretei: 98cm x 78 cm x 9 cm
A lábazat két részből áll, az alsó rész narancssárga színű terméskőből, míg a felső rész ugyanúgy, mint maga a szobor, fehér mészkőből készült. A lábazat alsó részének méretei: 71 cm x 54 cm x 33 cm A lábazat felső részének méretei: 57 cm x 45 cm x 150 cm A lábazat felső részén található egy kerettel körbehatárolt 39 cm x 55 cm nagy felirati mező, melyben barna színűre festett, vésett betűkkel  áll a felirat. A szobor tájolása: észak-nyugat A kisemléknek alapítványt nem hoztak létre. A már korábban említett 1910. június 29-én kiállított Alapítványi oklevél leírja, hogy Szent Vendel szobra mellett, csakúgy, mint a Szentháromság szobornál található egy zárható kőpersely, amelyben a hívők az adományaikat szokták elhelyezni. „Az ezen perselyekben begyűlő összegek fogják képezni azon szorgalmi tőkéket, melyekből nevezett szobrok jókarban tartása eszközlendő” (GPH, Alapítványi oklevél, 3987/1910). [T.N.A. 2009]
IrodalomJuhász Árpád: Gúta és környéke a múlt századokban. Pozsony 1996, 159. p. Liszka József: A megtermelt javak cseréje. In Gúta hagyományos gazdálkodása… Komárom 1992, 145-156. p. Liszka József: “Jószágunkat őrizd meg…” Szent Vendel kultusza a kisalföldi néphagyományban. In Madách Kalendárium 1994. Pozsony 1993, 193-195. p. Liszka József: Szent Vendel kultusza a kisalföldi néphagyományban. Ethnographia 1994, 109. p. Liszka József: Szent képek tisztelete… Dunaszerdahely: Lilium Aurum 1995, 74-75. p. Tornóczi Nagy Andrea: Gúta belterületének szakrális kisemlékei. Acta Ethnologica Danubiana 13, (2011), 235–236. p.
Az adatfelvétel ideje1988; 2009
Rövid URL
ID30714
Módosítás dátuma2019. január 15.

Szobor – Nepomuki Szent János, Szent Flórián, Szent Vendel, Ipolybalog [Balog nad Ipľom]

Részletek

Fő témaszobor
Helyútkereszteződés / település központban
Anyag / bádog / öntöttvas
Egyéb anyaghomokkő
Állapotrossz
Datálás19. század
Pontos datálás1872
Szimbólumkereszt / könyv / pálmaág / pásztorbot / imádkozó kezek / zászló / felhő
TelepülésIpolybalog [Balog nad Ipľom]
MegyeHont
GyűjtőLiszka József (2000); Terbócs Attila (2022)
Felirat[A posztamens homlokoldalán:] ISTEN DICSŐSÉGÉRE CSINÁLTATTÁK PÁSZTORI ISTVÁN ÉS NEJE TÖRÖK KATALIN 1872DIK ÉVBEN
LeírásA falu közepén, utak kereszteződésében áll a népies felfogású, polikróm (festett) szoborkompozíció. Betonlábazatra ültetett vaskerítés védi, a kerítésen belül virágok. Egy talapzaton áll a három szent szobra, egy kőből faragva, gyakorlatilag a hátukkal egymáshoz „nőve”. Előre néz Nepomuki Szent János, tőle jobbra Szent Vendel, balra pedig Szent Flórián. A szoborcsoport fölé dongaboltozatosan kialakított, ívelt bádog esőfogó borul. 2022: Hogy a kompozíció egy kőből lenne faragva, véleményem szerint nem igazolható, a lekopott festék és elmállott felületek alatt illesztések láthatóak. A három szent egybefüggő felhőgomolyagon áll, hátukat a középen feltornyosuló felhőoromnak vetik. Az enyhe kontraposztban álló Nepomuki Szent János 90 cm-es, a másik kettőnél 10-15 cm-rel magasabb figurája papi öltözetben (reverenda, karing, stóla, palást, birétum), jobbjával mellkasára támasztja a kisméretű, pálmaágba ágyazott halotti keresztet, leengedett baljában könyvet tart, szemeit lehunyva tartja. A római katonai öltözetben álló Szent Flórián jobbjával dézsából égő házra vizet önt, baljában feltekert zászló. Szent Vendel figurája véleményem szerint későbbi laikus pótlás, stílusában és mintázásában egyaránt elüt a másik két alaktól, avatatlanabb kéz munkája; a szent arca előtt kezeit imára kulcsolja, jobb vállának támasztva pásztorbot, feje körül glória, jobb lábánál felismerhetetlenségig lepusztult állat figurája.
Az adatfelvétel ideje2000; 2022. szeptember 24.
Rövid URL
ID30254
Módosítás dátuma2022. szeptember 26.

Szobor – Szent Vendel – Ipolyság [Šahy]
Szobor – Szent Vendel  – Ipolyság [Šahy]
Település: Ipolyság [Šahy]

Fő téma: szobor

Anyag:

Hely: egyéb hely

Datálás: 19. század

Részletek

Fő témaszobor
Helyegyéb hely
Helyi megnevezésVendelke
Egyéb helyAz egykori major mellett
Anyag
Állapotfelújított
Datálás19. század
Pontos datálás1826
Szimbólumbárány / pásztorbot / pásztortáska
TelepülésIpolyság [Šahy]
MegyeHont
GyűjtőBendík Márta, J. Kráľa 37, Ipolyság, tel.: 0908-789 882b.szabo.marta@gmail.com
FeliratSzent Vendel tiszteletére
SERES ANDRÁS
és neje
ERZSÉBET
- 1826 -
LeírásA Szent Vendel kőszobra az egykori káptalani uradalom majorságából az Ipoly menti legelőkre vezető út mentén, a Váralja utca elején áll. Széles karimájú kalapban, jobb kezét szívére téve, baljában zarándokbottal (bizonyára nem eredeti, mert egy vékony vaspálcáról van szó), lábánál báránnyal ábrázolta készítője. A mintegy 1 m magas szobor téglalap alaprajzú, kb. 2 m magas talapzatra került. A kültéren álló szobor másolat, eredetijét a Honti Múzeum őrzi.
Az állíttatással kapcsolatos eredetmondák, a kapcsolódó kultusz, a karbantartás, ápolás leírásaA szobrot betonalapra helyezett vaskerítés veszi körül, a kis kertben két lomblevelű fa, egy fenyő-csemete és egy kisebb bokor látható. Időnként vázában, illetve üvegben élővirágot raknak eléje. A szobrot Mézes Árpád restaurálta, a felújításhoz készített előtanulmány szerint az eredeti plasztika színezett volt, a kőzúzalékból készített másolatot pedig szürke védőbevonattal kente le.
Az adatfelvétel ideje2011.6.10.
Rövid URL
ID29987
Módosítás dátuma2016. szeptember 13.

Szobor – Szent Orbán, Muzsla [Mužla]
Szobor – Szent Orbán, Muzsla [Mužla]
Település: Muzsla [Mužla]

Fő téma: szobor

Anyag: beton

Hely: szőlőhegy

Datálás: 1918 előtt

Részletek

Fő témaszobor
Helyszőlőhegy
Helyi megnevezésSzent Orbán szobor
Anyagbeton
Állapotfelújításra szorul
Datálás1918 előtt
Szimbólumkönyv / pásztorbot / püspöksüveg / szőlőfürt
TelepülésMuzsla [Mužla]
MegyeEsztergom
GyűjtőPsenák Emese
FeliratIsten dicsőségére és szt. Orbán pápa tiszteletére állították a muzslai és vágmagyarádi szőlészek A szobor a vágmagyarádi Kučma és Nešticky család adomány Na slávu Božiu a k úcte sv. Urbana-pápeža postavili vinohradníci z Mužle a z Modranky Sochu venovala rodina Kučmová a Neštická z Modranky AD 2012
LeírásBeton szobor. Színesre festett. A szent süvege sárga, köpenye barna, ruhája kék. Az objektum talapzata sárga. A felirat táblája fekete műmárvány. A talapzaton koszorú látható. A szobor felett esővédő tető áll.
IrodalomPsenák Emese (2017): Párkány környéke szakrális kisemlékei. Acta Ethnologica Danubiana 18–19, 147–184. p.
Az adatfelvétel ideje2016
MegjegyzésAz Orbán szobor eredetileg Vágmagyarádon állt. Eredeti helyén azonban autógyárat létesítettek a szőlőket kisajátították, így a szobornak onnan mennie kellett. Mikor két vágmagyarádi család vett Muzslán szőlőket, a szobrot lehozták Muzslára a mostani helyére.
Rövid URL
ID28476
Módosítás dátuma2021. szeptember 27.

Szobor – Szent Vendel, Nagycsalomja [Veľká Čalomija]
Szobor – Szent Vendel, Nagycsalomja [Veľká Čalomija]
Település: Nagycsalomja [Veľká Čalomija]

Fő téma: szobor

Anyag: / bádog

Hely: templom mellett

Datálás: 1945 előtt

Részletek

Fő témaszobor
Helytemplom mellett
Anyag / bádog
Egyéb anyagpolichróm homokkő
Állapot
Datálás1945 előtt
Pontos datálás1940 (?)
Szimbólumbárány / borjú / pásztorbot / pásztortáska
TelepülésNagycsalomja [Veľká Čalomija]
MegyeHont
GyűjtőLiszka József
FeliratAZ / ISTEN / DICSŐ / SÉGÉRE / ÁLLITATA / [PILO?] / ANSZKI / JÁNOS / 1940
LeírásA szobor a templomkertben áll. Valószínűleg másodlagos elhelyezés.
Az adatfelvétel ideje2000
Rövid URL
ID28324
Módosítás dátuma2021. február 21.

Szobor – Szent Vendel – Nagykér [Veľký Kýr]
Szobor – Szent Vendel  – Nagykér [Veľký Kýr]
Település: Nyitranagykér [Veľký Kýr]

Fő téma: szobor

Anyag: / egyéb anyag

Hely: település szélén

Datálás: 19. század

Részletek

Fő témaszobor
Helytelepülés szélén
Anyag / egyéb anyag
Egyéb anyagpolichróm homokkő
Állapot
Datálás19. század
Pontos datálás1820
Szimbólumbárány / pásztorbot
TelepülésNyitranagykér [Veľký Kýr]
MegyeNyitra
GyűjtőLiszka József
FeliratSZENT VENDELIN ÉS MÁRTIN TISZTELETE JAROSS ISTVÁN BOGHÁNTZ ILONA ISTENES SZÁNDÉKIG B F ÖL ÉPITETETT 1820
LeírásA falu szélén, a határba vezető út mentén álló szobor pásztoröltözékben, köpenyben, kalapját imára kulcsolt kezeivel a testéhez szorítva ábrázolja Szent Vendelt. Lábánál bárány.
IrodalomLiszka József: Szent Vendel tisztelete… Ethn. 1994, 111, Liszka József: “Szent képek…” Dunaszerdahely 1995, 79
Az adatfelvétel ideje1994; 1999
Rövid URL
ID28262
Módosítás dátuma2021. február 11.

Szobor – Szent Vendel, Taksonyfalva [Galanta-Matúškovo]
Szobor – Szent Vendel, Taksonyfalva [Galanta-Matúškovo]
Település: Taksonyfalva [Matúškovo]

Fő téma: szobor

Anyag:

Hely: település szélén

Datálás: 19. század

Részletek

Fő témaszobor
Helytelepülés szélén
Anyag
Egyéb anyaghomokkő
Állapot
Datálás19. század
Pontos datálás1820
Szimbólumbárány / borjú / pásztorbot / pásztortáska
TelepülésTaksonyfalva [Matúškovo]
MegyePozsony
GyűjtőLiszka József
FeliratSzt. Vendel / Emeltette Hrotkó János / 1820. / Felújítva 1993
LeírásA Felsőszeli felé vezető út mentén álló népi kőplasztika a 19. Század közepéről — mondja róla a műemlékjegyzék (SPS-II, 306). Ezzel szemben a szobor talapzatán olvasható felirat szerint 1820-ban készült a magas, oszlopszerű, hengeres talapzaton álló szobor, amely a szentet pásztoröltözékben, lábainál báránnyal és borjúval ábrázolja. Az 1993. Évi Vendel-napi újraszenteléskor a talapzatára erősített koszorú szalagjának felirata: Szent Vendel, áldunk Téged!
IrodalomLiszka József: Szent Vendel kultusza… Ethnographia 1994, 115. p. Liszka József: “Szent képek tisztelete…” Dunaszerdahely: Lilium Aurum 1995, 86-87. p.
Az adatfelvétel ideje1993
Rövid URL
ID26731
Módosítás dátuma2021. április 10.

Szobor – Szent Vendel, Alsószerdahely [Dolná Streda]
Szobor – Szent Vendel, Alsószerdahely [Dolná Streda]
Település: Alsószerdahely [Dolná Streda]

Fő téma: szobor

Anyag:

Hely: település szélén

Datálás: 1918 előtt

Részletek

Fő témaszobor
Helytelepülés szélén
Anyag
Egyéb anyaghomokkő
Állapot
Datálás1918 előtt
Szimbólumbárány / pásztorbot / pásztortáska
TelepülésAlsószerdahely [Dolná Streda]
MegyeNyitra
GyűjtőLiszka József
FeliratTeljesen olvashatatlan, mintha 19-cel kezdődő évszám lenne kivehető rajta...
Leírás(2000) A falu szélén, egy magánház előtt áll szépen parkosított környezetben Szent Vendel, homokkőből készült szobra. Köpenyben, csizmásan, oldalán pásztortarisznyával, hátára csúsztatott kalapban, imára kulcsolt kezei között fémből készült pásztorbottal ábrázolja a szentet. Lábainál bárányok. Szépen gondozott a környezet (muskátli), a szobor mellett magas tujabokrok.   (2023) A lakóház felújítva, annak környezete parkosítva, a szobor is renoválva. Délután rossz fényviszonyok a fényképezéshez…
IrodalomLiszka József: Állíttatott keresztínyi buzgóságbul. Dunaszerdahely: Lilium Aurum 2000, 112. p.
Az adatfelvétel ideje2000; 2023
Rövid URL
ID25807
Módosítás dátuma2023. október 2.

Szobor – Szent Vendel, Feketenyék [Čierna Voda]
Szobor – Szent Vendel, Feketenyék [Čierna Voda]
Település: Feketenyék [Čierna Voda]

Fő téma: szobor

Anyag:

Hely: település szélén

Datálás: 19. század

Részletek

Fő témaszobor
Helytelepülés szélén
Anyag
Állapotfelújított
Datálás19. század
Pontos datálás1894
Szimbólumbárány / kereszt / pásztorbot / pásztortáska
TelepülésFeketenyék [Čierna Voda]
MegyePozsony
GyűjtőLiszka József; Király Regina (fotó, 2021)
FeliratJUHÁSZ JÓZSEF ÉS JUHÁSZ JÁNOS ÁLLÍTTATTÁK 1894
LeírásSzent Vendel út menti, klasszicista szobra, bordázott talapzaton a 19. század első feléből (SPS-I, 278). A falu szélén, a jelenlegi földműves-szövetkezet telephelye közelében álló homokkő szobor Vendelt pásztoröltözékben, köpenyben, kalappal, tarisznyával a vállán és báránnyal a lábánál ábrázolja. Úgy tűnik, hogy valamikor bot is lehetett a pásztoralak kezében. A felirat fölött domborművű kereszt. A szobrot 2017-ben felújították (2021)
IrodalomLiszka József: Állíttatott keresztíni buzgóságbul. Tanulmányok a szlovákiai Kisalföld szakrális kisemlékeiről. Dunaszerdahely: Lilium Aurum 2000, 89–90. p.
Az adatfelvétel ideje1994; 2021
Rövid URL
ID25689
Módosítás dátuma2021. június 14.

Szobor – Szent Vendel, Szőgyén [Svodín]
Szobor – Szent Vendel, Szőgyén [Svodín]
Település: Szőgyén [Svodín]

Fő téma: szobor

Anyag:

Hely: település szélén

Datálás: 1918 előtt

Részletek

Fő témaszobor
Helytelepülés szélén
Anyag
Állapotfelújított
Datálás1918 előtt
Szimbólumbárány / könyv / pásztorbot
TelepülésSzőgyén [Svodín]
MegyeEsztergom
GyűjtőLiszka József
FeliratEgymás fölött, két kis táblán az alábbi feliratok: Szt. Vendel / Könyörögj / érettünk.   1995-ben / Helyreállította / Lehotkai D. és F.
LeírásA falu szélén az egykori malom közelében, az állatok legelőre hajtásának útvonala mellett állott szent Vendel szobra, a Vëndëlka. Századunk közepe táján még talapzatán állott, ma (1993) már csak torzója látható, nem is az eredeti helyén, fej és karok nélkül, a talapzatról is ledöntve. 1995-ben ismét felújítva, rendkívül szakszerűtlenül (a talapzaton a feliratnak üresen hagyott hely). 1998-ban már vashuzalból és rudakból készült kerítés veszi körül, a talapzaton koszorú is lóg és már vannak feliratok.
IrodalomGábris József: Szőgyén. Szőgyén 1995, 162. p. Liszka József: Szent Vendel kultusza a kisalföldi néphagyományban. Ethnogrpahia 1994, 115. p. Liszka József: „Szent képek tisztelete...” Dunaszerdahely: Lilium Aurum 1995, 84, 86. p.
Az adatfelvétel ideje1993; 1995; 1998
Rövid URL
ID24251
Módosítás dátuma2021. március 26.

13 találat