Szakrális kisemlék - képoszlop
5 találat

Képoszlop, Tardoskedd [Tvrdošovce]
Képoszlop, Tardoskedd [Tvrdošovce]
Település: Tardoskedd [Tvrdošovce]

Fő téma: képoszlop

Anyag:

Hely: temető

Datálás: 18. század

Részletek

Fő témaképoszlop
Helytemető
Helyi megnevezéskőkép; Rákóczi-emlékmű
Anyag
Állapotfelújított
Datálás18. század
Szimbólumkereszt
TelepülésTardoskedd [Tvrdošovce]
MegyeNyitra
GyűjtőLiszka József
LeírásAz egyik legjelentősebb és egyben legrégebbi kulturális emlékünk, amely az új temető területén helyezkedik el. 1704. október 30-án erről a helyről küldött Bercsényi Miklós generális 3 tábori levelet II. Rákóczi Ferencnek, amelyekben a hadiállapotokról, ill. labancok legyőzéséhez szükséges stratégiai tervekről számolt be a fejedelemnek. A kurucok és labancok közötti véres harcok az ún. „Rákóczi dombon” zajlottak, amelyek során labancok százai vesztették életüket. Két évvel ezt követően készült el az emlékmű, amely a győztes harcok emlékét hivatott megőrizni. A helybeliek eleinte csak Kőképnek hívták, csak az utóbbi néhány évtizedben nevezték el Rákóczi-emlékműnek. A kulturális emlék 2005-ben teljes átalakításon ment át, és azóta négy faragott dombormű díszíti: II. Rákóczi Ferenc és Bercsényi Miklós arcképe, a Szűz Anya a kis Jézussal, valamint községünk címere. A domborműveket Mézes Árpád szobrászművész készítette.” https://www.tardoskedd.sk/index.php/a-kozsegrol/kozsegunk-nevezetessegei
Az adatfelvétel ideje2023
Rövid URL
ID104555
Módosítás dátuma2023. március 26.

Képoszlop, Kálvária – Ipolyszalka [Salka]
Képoszlop, Kálvária – Ipolyszalka [Salka]
Település: Ipolyszalka [Salka]

Fő téma: képoszlop / kálvária

Hely: templom mellett

Datálás: 18. század

Részletek

Fő témaképoszlop / kálvária
Helytemplom mellett
Állapot
Datálás18. század
Pontos datálás1753
TelepülésIpolyszalka [Salka]
MegyeHont
GyűjtőLiszka József
Felirat[A legelső stáción olvasható felirat a következő két sorral kezdődik:]Emlékezzünk az 1914–1918-i
Háborúban elhalt hőseinkről
[majd öt név következik]
Az állíttatással kapcsolatos eredetmondák, a kapcsolódó kultusz, a karbantartás, ápolás leírásaA kálvária egyes stációi egyszersmind háborús emlékjelek is, felirataik állítanak emléket az elesetteknek, a nevek alfabetikus sorrendben követik egymást, stációnként nagyjából hármasával–négyesével. A legelső stáción olvasható felirat a következő két sorral kezdődik: Emlékezzünk az 1914–1918-iHáborúban elhalt hőseinkről[majd öt név következik]A kálváriafeszület jóval régebbi, nyilván út menti feszületről van szó, amihez utólag állították a stációkat. Felirata:EX VOTOPAVL CHMELIKA 1753Homokkő (a korpusz és az INRI tábla is), külön kerítéssel kerítve. Rengeteg virág.A gondozottság az egész komplexumra jellemző. Néhány stációnál több mécses, nyilván az ott megjelölt katona emlékére égettek ott mécseseket.
IrodalomCsáky Károly: Szakrális emlékeink nyomában I. Dunaszerdahely 2008, 69-70. p.L. Juhász Ilona: Neveitek e márványlapon…Liszka József: A teátrális körmenettől a kimerevített teátrumig. Kálvária-együttesek a Kisalföld szlovákiai részén. AED 12, 125-140. p.
Az adatfelvétel ideje2010. 11.
MegjegyzésStációk száma: 14
Rövid URL
ID29875
Módosítás dátuma2016. szeptember 13.

Képoszlop – sasvári pieta, Komját [Komjatice]
Képoszlop – sasvári pieta, Komját [Komjatice]
Település: Komját [Komjatice]

Fő téma: képoszlop / szobor / Deponia pia

Anyag: / tégla

Hely: település szélén

Datálás: 18. század

Részletek

Fő témaképoszlop / szobor / Deponia pia
Helytelepülés szélén
Anyag / tégla
Állapot
Datálás18. század
Szimbólumkereszt / királyi korona / angyal
TelepülésKomját [Komjatice]
MegyeNyitra
GyűjtőLiszka József
LeírásA falu szélén áll az archaikus jellegű képoszlop, a bádogtetőt később helyezték fölé (lásd Szlovákia néprajzi lexikonát, ahol egy régebbi felvétel szerepel róla, még a bádogtető és vaskerítés nélkül). A szoborfülkében sasvári piéta-kópia.
IrodalomLiszka József: “Szent képek…”Dunaszerdahely 1995, 38 Encyklopédia ľudovej kultúry Slovenska 1, 46
Az adatfelvétel ideje1995; 2023
Rövid URL
ID29181
Módosítás dátuma2023. március 23.

Képoszlop – Szent Vendel, Csallóközkürt [Ohrady]
Képoszlop – Szent Vendel, Csallóközkürt [Ohrady]
Település: Csallóközkürt [Ohrady]

Fő téma: képoszlop

Anyag:

Hely: település szélén

Datálás: 18. század

Részletek

Fő témaképoszlop
Helytelepülés szélén
Helyi megnevezésfehír kíp
Anyag
Állapotfelújított
Datálás18. század
TelepülésCsallóközkürt [Ohrady]
MegyePozsony
GyűjtőLiszka József
LeírásA falu szélén, a Dunaszerdahely felé tartó út mellett fehérre meszelt, téglából készült képoszlop, amelyet a helybéliek Fehír kípnek neveznek, három oldalán képfülkékben Jézus szíve- és Mária a gyermek Jézussal-kép. Az útra néző oldalon Szent Vendel képe pásztorként, kezében juhászlapáttal, lábainál bárányokkal és pásztorkutyával ábrázolva. Felirat, datálás nincs. Bugár István (sz. 1925) templomatya elmondása szerint a falu határának ezen a részén valamikor legelők voltak, s a szájhagyomány szerint az egyik jószágtartó kürti gazda, Bugár Vendel állíttatta ezt az oszlopot (egyébként az idős korosztály körében meglehetősen kedvelt keresztnév a faluban a Vendel!). A képoszlopon található festmény a nyolcvanas évek végére annyira tökrement, hogy már rajza sem volt kivehető, ezért fel szerették volna újíttatni. Először a felsőpatonyi Mandalík Gy.-t bízták meg 1989-ben, hogy az ekecsi templom oltárképe mintájára fessen egy képet a falu szélén álló képoszlop képfülkéjébe. A festmény két példányban el is készült, azonban nagyobbra sikerült a kelleténél, s így nem fért el a rendeltetési helyen (azóta is Bugár István őrzi mindkettőt). Így egy Pozsonyban élő, kürti származású festő, Végh István készített egy másikat, amelyik ma is látható a képoszlop útra néző fülkéjében. Azt viszont nem tudni, hogy ő milyen előkép alapján dolgozott. A helybeliek nem is tudják, hogy miért tart a szent egy ásószerű eszközt a kezében (mellesleg az ekecsi előképen is juhászlapátot tart a pásztor-szent a kezében). Teteje barnára festve (1998.5.14.)
Az állíttatással kapcsolatos eredetmondák, a kapcsolódó kultusz, a karbantartás, ápolás leírásaA mai öregek emlékezete szerint sosem tartottak körmenetet Vendel napján a Fehír kíphez. A körösztjáró napok alkalmával viszont a legutóbbi időkig az első napi célpont éppen ez az objektum volt (a második napon a falu másik szélén álló Vörös kíphez, amely egy út menti feszület, míg a harmadikon a falu szélén álló kis kápolnához, a Rozáliához, mentek körmenettel).
IrodalomLiszka József: Szent Vendel kultusza… Ethn. 1994, 105-107. p. Liszka József: “Szent képek…” Dunaszerdahely: Lilium Aurum 1995, 70-71. p.
Az adatfelvétel ideje1995; 1998; 2022
Rövid URL
ID26352
Módosítás dátuma2022. szeptember 5.

Képoszlop, Éberhard [Malinovo]
Képoszlop, Éberhard [Malinovo]
Település: Éberhard [Malinovo]

Fő téma: képoszlop

Anyag:

Hely: település szélén / határ

Datálás: 18. század

Részletek

Fő témaképoszlop
Helytelepülés szélén / határ
Anyag
Állapotfelújításra szorul
Datálás18. század
Szimbólumkereszt
TelepülésÉberhard [Malinovo]
MegyePozsony
GyűjtőLiszka József
LeírásA település szélén a határban áll az elhagyatott, négyszög keresztmetszetű képoszlop. Fej-részében három oldalról egy-egy képfülke bemélyedés, de kép nincs benne. Hátul sima, ott nyilván korábban sem volt semmi. Fehérre meszelve, cseréppel fedett, sátortetős tetején kovácsoltvas kettős kereszt.
Az adatfelvétel ideje2011
Rövid URL
ID25253
Módosítás dátuma2021. március 10.

5 találat