Szakrális kisemlék - képoszlop

Képoszlop – Ipolyvarbó [Vrbovka]

Képoszlop – Ipolyvarbó [Vrbovka]
Fő témaképoszlop
Helytelepülés szélén
Helyi megnevezésKápolna
Anyagtégla
Állapot
Datálás19. század
TelepülésIpolyvarbó [Vrbovka]
MegyeNógrád
Leírás

Négyzet alaprajzú, valószínűleg téglából épített, sátortetős képoszlop, három oldalról nyitott szoborfülkével, benne kis oltárszerű kiszögeléssel a szobor számára. Jelenleg üres (2001). Tetején fémből készült kettős kereszt.Csáky Károly leírásából tudjuk, hogy „nemrég még látható volt [benne] Szent Márk ülő fekete faszobra, amelyet már nem találunk eredeti helyén. Helyette egy nyomtatott színes képet tettek ide.” (Csáky 2007, 13)

Az állíttatással kapcsolatos eredetmondák, a kapcsolódó kultusz, a karbantartás, ápolás leírása„Hajdan Márk napján körmenettel érkeztek ide papjukkal együtt a hívek. Itt szentelte meg a plébános a határt s a gabonát. Mivel a kápolna a temető közelében áll, régebben, amikor még a házaktól követték a halottakat, a temetési menet itt is megállt a koporsóval, s elimádkoztak a halott lelki üdvéért egy liberát. Felkeresték a képoszlopot keresztjáró napokon is. Az első nap itt végezték az ájtatosságot. Második nap a kápolnától nem messzire álló határbeli kereszthez mentek, melyet 1925-ben Isten dicsőségére állított Talpas János és neje, Bado Erzsébet. Ez egy kőkereszt, melyen még nemrég egy nagyméretű vaskorpusz is volt. Az ájtatoskodók a harmadik napon tovább mentek a szelestyéni út mentén álló Cserődi-kereszthez. Ezt azért állította a harmincas évek végén Juhász József, mert szerencsésen hazaért Amerikából…” (Csáky 2007, 13)
IrodalomCsáky Károly: Szakrális emlékek Ipolyvarbón. Remény 2007/12, 12–13. p.Csáky Károly: Szakrális emlékeink nyomában I. Dunaszerdahely: Lilium Aurum 2008, 72–80. p.
Az adatfelvétel ideje2001
Rövid URL
ID29778
Módosítás dátuma2016. szeptember 13.
Képoszlop – Ipolyvarbó [Vrbovka]

Hibát talált?

Üzenőfal