Szakrális Kisemlék Archívum

A Szakrális Kisemlék Archívum és a Temető Dokumentáció az Etnológiai Központ gyűjteménye, közel 2000 objektumot és több mint 8000 fotót, térképet, rajzot valamint dokumentumot tartalmaz
4 találat

Feszület – Mátyóc [Matovce]
Feszület – Mátyóc [Matovce]
Település: Mátyóc [Maťovce]

Fő téma: feszület

Anyag: / bádog

Hely: település szélén

Datálás: 1918 előtt

Részletek

Fő témafeszület
Helytelepülés szélén
Anyag / bádog
Állapot
Datálás1918 előtt
Pontos datálás1911
Szimbólumhorgony / INRI
TelepülésMátyóc [Maťovce]
MegyeUng
GyűjtőLiszka József
FeliratISTEN DICSŐSÉGÉRE Állittatták KONDOR ISTVÁN és neje JANKOVICS MÁRIA 1911
LeírásA falu szélén, az út mellett áll a homokkő feszület, rajta festett, bádog-Krisztus. Az INRI-felirat magyarítva: NJZsK-ra. A talapzaton a felirat szív-alakú mezőben, amit egy horgony tart. Vascső-kerítés.
Az adatfelvétel ideje2000
Rövid URL
ID28696
Módosítás dátuma2017. szeptember 2.

Feszület – Mátyóc [Matovce]
Feszület – Mátyóc [Matovce]
Település: Mátyóc [Maťovce]

Fő téma: feszület

Anyag: / bádog

Hely: templom mellett

Datálás: 1918 előtt

Részletek

Fő témafeszület
Helytemplom mellett
Anyag / bádog
Állapot
Datálás1918 előtt
Pontos datálás1911
Szimbólumhorgony / INRI
TelepülésMátyóc [Maťovce]
MegyeUng
GyűjtőLiszka József
FeliratISTEN DICSŐSÉGÉRE ÁLLITTATTÁK N. TORMA JÁNOS és neje TAKÁCS JULIANNA 1911
LeírásA templom bejárata előtt áll a homokkő feszület, rajta festett, bádog-Krisztus. Az INRI-felirat azbukával. A talapzaton a felirat szív-alakú mezőben, amit egy horgony tart.
Az adatfelvétel ideje2000
Rövid URL
ID28691
Módosítás dátuma2017. szeptember 2.

Kereszt, Bódvavendégi [Hosťovce]
Kereszt, Bódvavendégi [Hosťovce]
Település: Bódvavendégi [Hosťovce]

Fő téma: kereszt

Anyag: / kovácsolt vas

Hely: templom mellett

Datálás: 1989 után

Részletek

Fő témakereszt
Helytemplom mellett
Helyi megnevezésRégi toronykereszt
Anyag / kovácsolt vas
Állapot
Datálás1989 után
Pontos datálás1989
Szimbólumcsillag / horgony / szív
TelepülésBódvavendégi [Hosťovce]
MegyeAbaúj-Torna
GyűjtőBodnár Mónika
Felirat1989
LeírásA római katolikus templom bejáratához közel, annak Ny-i oldalán áll ez a betontalapzatba állított, feketére festett kovácsolt vaskereszt. A keresztszárak érintkezésénél, mindkét oldalon egy-egy szív, melyből különféle keresztény szimbólumok nőnek ki négy irányba, a kereszt négy szára között. A talapzat magassága 90 cm, a talapzatból kinyúló kereszt magassága 160 cm.
Az állíttatással kapcsolatos eredetmondák, a kapcsolódó kultusz, a karbantartás, ápolás leírásaA kereszt eredetileg a templomtorony tetején állott. A 2. világháborúban az orosz katonák megrongálták, meglőtték, aminek következtében K-re megbillent, és félő volt, hogy ledől, s még nagyobb kárt okoz. Ezért 1953-ban új toronykeresztet helyeztek fel a régi helyére. Az új keresztet szepsi mesterek készítették, ennek súlya alig 30 kg, míg a régi súlya az egy mázsát is eléri.
A régi kereszt 1989-ig a templom mellé volt támasztva, ekkor határozták el, hogy felállítják, a templom bejáratának közelébe került elhelyezésre, egy betontalapzatba állítva.
Az ötletgazda és munkálatokat szervező Eperjesi László ma már nem oda állítaná, hanem az EU-s csatlakozás nyomán ismét járható, Horváti és Vendégi felől Hídvégardóba tartó közút kereszteződésébe, a három út találkozásánál levő háromszögbe helyezné el.
Az adatfelvétel ideje2011
Rövid URL
ID26205
Módosítás dátuma2021. május 22.

Kápolna, Bódvavendégi [Hosťovce]
Kápolna, Bódvavendégi [Hosťovce]
Település: Bódvavendégi [Hosťovce]

Fő téma: kápolna / Deponia pia

Anyag: / tégla

Hely: útkereszteződés / határ

Datálás: 1918 előtt

Részletek

Fő témakápolna / Deponia pia
Helyútkereszteződés / határ
Helyi megnevezéskápolna
Anyag / tégla
Állapot / felújított
Datálás1918 előtt
Pontos datálás1907
Szimbólumcsillag / horgony / kereszt / szív
TelepülésBódvavendégi [Hosťovce]
MegyeAbaúj-Torna
GyűjtőBodnár Mónika
FeliratISTEN DICSŐSÉGÉRE / ÉPÍTETTE BÉRES ISTVÁN / ÉS NEJE BÉRES KATALIN / 1907
LeírásVendégiből Ny felé kivezető mezei út, az ún. Nagycsapás és a szlovák-magyar közös út kereszteződésében, a szlovák oldalon, tehát a faluhoz közelebb eső felén áll. Szilárd falú építmény, K-i oldalán egy 50 x 88 cm-es, felső végén ívesen végződő ablaknyílással. A kápolna ablaka Vendégi, bejárata Ardó felé néz. A kápolnát 3 oldalról vascső korlát veszi körül, ezt 1969-ben csináltatta Béres Ferenc, a kápolna építtetője testvérének leszármazottja, a kápolna gondozója. A kápolna déli oldala az ajtó magasságáig ki van csempézve. A kétszárnyú bejárati ajtó előtt kétszárnyú vasrács van, az ablaknyíláson is vasrács van. Az ajtó fölött, annak szélességében egy 40 x 120 cm-es kőtábla, aranyozott felirattal. Felette, a vakoltba vésve is olvasható az 1907-es évszám. A kápolnába két beton lépcsőfokon lehet bejutni, az alsó gyakorlatilag a földdel van egy szintben. A kápolna tetejét pléh borítja. A tetőnek a bejárat feletti csúcsán, egy sárgára festett, négyszögletes oszlopszerű kiszögelésen egy vaskereszt áll. A bejárattól kb. 3,5 m-re egy kis lóca áll, mindkét oldalán egy-egy hársfa található.
Az állíttatással kapcsolatos eredetmondák, a kapcsolódó kultusz, a karbantartás, ápolás leírásaA kápolnát az Amerikába kivándorolt Béres István és neje, Béres Katalin állíttatta. Egy levél nyomán született visszaemlékezésből tudjuk, hogy Béres István édesanyja valamikor az 1870-80-as években mondta akkor még gyermekkorú kisfiának, hogy milyen szép volna itt, a templomföld végén, a sarkon egy kápolnácska. Sok-sok év múlva, szülőfaluját elhagyva, de arra mindig szeretettel gondolva a szándék tetté érett, az óhazát elhagyva, az amerikai Pittsburgban meglelve boldogulásukat 1907-ben megépíttették a kápolnát, melyet páduai Szent Antal tiszteletére 1908. május 11-én szentelt fel Mester Károly, akkori hídvégardói esperes plébános. (Bódvavendégi ebben az időben Hídvégardó filiája volt.) Építésének századik évfordulóján, 2007. augusztus 26-án a kápolnát özvegy Béres Ferencné és családja újította fel, az újraszentelést Sipos György tornagörgői és tornaújfalusi plébános végezte Szemenyei Péter hídvégardói plébános és Zsóka János bódvavendégi születésű papnövendék közreműködésével. (Bódvavendégi ma Tornaújfalu filiája.) A háború előtti években, amikor a környékbeli falvak lakói még gyalogosan, proseccióval jártak a barkai búcsúra, a hídvégardóiak és mások is, akiknek útba esett, megálltak a proseccióval, elmondtak egy fohászt, úgy folytatták útjukat Barka felé, a Szádelői-völgyön keresztül. A kápolnát gondozó Eperjesi László megkísérelte ezt a hagyományt feléleszteni, de mivel már autóval, nem pedig gyalogosan mennek a búcsúsok, nem sikerült. 1947-ben kivitték a kápolnához a missziós keresztet, ezt korabeli felvételek is tanúsítják. Az 1990-es évek végén szervezett lelkigyakorlaton résztvevő gyerekek is fáklyákkal, gyertyákkal vonultak ki a kápolnához imádkozni. Napjainkban a kápolna egyfajta emlékhelyként szolgál, mely nemcsak a falu kereszténységére utal, de felhívja a figyelmet az elődök tiszteletér és a magyarság összetartozására is. Erre utalnak az eredeti berendezésen (Szent Antal, Szűz Mária, Jézus Szíve szobrok) túl az utóbbi években benne elhelyezett fotók és relikviák, mint az állíttató házaspár fotója, a kápolnát sokáig gondozó rokon házaspár régi sírfelirata, az EU-s határnyitás fotója és az egykori határsorompó egy darabja és a magyar nemzeti trikolorból készült kokárda.

Adatközlők

Eperjesi László, sz. 1942. Bódvavendégi
Haraszti László, sz. 1972. Bódvavendégi
IrodalomEperjesi László: Kápolnaszentelés – Bódvavendégi. Remény. Katolikus hetilap 18/40, 2007. október 7. / Béres Gábor: A mi kápolnánk. In: A Bódva mellől I. Bódvarákó, 1961. Gépirat. 143-145. p. / Bodnár Mónika: „Isten nagyobb dicsőségére...“ 3. Szakrális kisemlékek Bódvavendégiben. Gömörország 12, 2011/4, 30–35. p.
Az adatfelvétel ideje2011
Rövid URL
ID26178
Módosítás dátuma2021. május 18.

4 találat